Kto z nas nie pamięta animowanej bajki „Kapitan Planeta i Planetarianie”? Ta amerykańska kreskówka była bardzo popularna w latach dziewięćdziesiątych, a także i teraz jej emisja bywa wznawiana.

Tym, czym odróżniało ją od innych podobnych produkcji było to, że oprócz ciekawych przygód głównego bohatera, zawierała ona bardzo ważne przesłanie. Dotyczyło ono tego, jaki mamy wpływ na nasze środowisko naturalne i że zadaniem każdego z nas jest jego ochrona.

Główny bohater był wzywany przez swoich pomocników zawsze wtedy, gdy pojawiały się poważne zagrożenia. Dzięki bajce dzieci mogły zrozumieć, że nasza planeta składa się z harmonicznie współgrających ze sobą sił i żywiołów, a zakłócenia w funkcjonowanie któregoś z nich mogą doprowadzić do katastrofy ekologicznej.

Żywioły były symbolizowane przez pomocników Kapitana Planety, którzy na co dzień byli zwykłymi nastolatkami, starającymi się w miarę swoich możliwości dbać o ekologię. Dzięki nim można było dowiedzieć się, jak ważna jest segregacja śmieci oraz tego, że należy interesować się tym, co dzieje się w naszej okolicy, zwłaszcza pod względem nowych inwestycji.

Jeśli bowiem ma powstać koło nas duża fabryka, warto upewnić się, czy inwestor zadbał o odpowiednie filtry chroniące powietrze i okoliczne zbiorniki wodne, zbiorniki powietrza i czy jego działalność nie zakłóci lokalnego ekosystemu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close