Konto oszczędnościowe

Z pewnością każdy z nas chociaż raz zastanawiał się nad tym, czym jest konto oszczędnościowe. Większość z nas utożsamia je z kontem osobistym, czyli tak zwanym rachunkiem oszczędnościowo – rozliczeniowym. Są to jednak dwa zupełnie odmienne rodzaje konta. Wiadomo, że część z takich kont działa jak lokata, dlatego też po każdym okresie rozliczeniowym jakiś procent na tym możemy zarobić.

Każdy może mieć troszkę zróżnicowane podejście do takiego oszczędzania. Nie zmienia to jednak faktu, że od nas samych zależy w jaki sposób to wszystko zrealizujemy. Konta oszczędnościowe oferują nam dzisiaj już wszystkie banki, które prowadzą w naszym kraju swoją działalność. Czy opłaca się je zakładać i z czym tak naprawdę się wiążą? Konto oszczędnościowe to rodzaj konta, który stworzony został z myślą o oszczędzaniu.

Zasadniczo mamy więc na niego wpłacać pieniądze, które przez pewien czas, możliwie jak najdłuższy, w ogóle nie będą wypłacane. Od zgromadzonych na koncie pieniędzy doliczany jest nam określony procent w postaci odsetek. Na ogół procent jest bardzo niewielki. Aby więc bank dopisał nam do konta większą sumę pieniędzy, musimy najpierw sporo zaoszczędzić.

Atutem konta oszczędnościowego jest możliwość wypłacania pieniędzy w dowolnym momencie bez straty odsetek. Dzięki temu możemy z oszczędności skorzystać zawsze wtedy, kiedy tylko pojawia się taka konieczność. Nie wolno jednak zapominać, że banki pobierają za to określone prowizje – w grę wchodzą kwoty rzędu paru złotych..

Close