Edukacja to nie tylko nauczanie teoretycznej wiedzy z zakresu fizyki, matematyki, czy języka obcego. W szkołach, a nawet już i w przedszkolach powinno się przekazywać również taką wiedzę, która pozwoli lepiej funkcjonować w społeczeństwie i zadbać o otoczenie.

Jednym z obszarów, które wymagają takiej wczesnej edukacji jest bez wątpienia ekologia. Im wcześniej dzieci przyswoją sobie wiedzę o prawidłowych zachowaniach i poznają zagrożenia, na jakie wystawione jest nasze środowisko, tym łatwiej będzie im być świadomymi obywatelami w życiu dorosłym. Taka wczesna edukacja może przybierać różne formy.

Z pomocą przychodzą również animowane bajki, w których superbohaterowie, tacy jak chociażby słynny Kapitan Planeta walczą o zachowanie środowiska naturalnego. Dobre efekty przynosi również zabieranie dzieci na tematyczne wycieczki, podczas których na własne oczy mogą się przekonać, w jakim stopniu jest zniszczona otaczająca je przyroda i w jaki sposób mogą jej pomóc.

Istnieje wiele organizacji pozarządowych, które zajmują się organizowaniem darmowych lekcji i pokazów dla dzieci, podczas których te mogą zobaczyć, na czym polegają zadania ekologów i w jaki sposób można im pomóc. Dobrym pomysłem jest również szkolna zbiórka makulatury. Dzięki niej dzieci mogą przynieść do domu zwyczaj regularnej segregacji śmieci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close