Uczenie prawidłowych nawyków najlepiej zacząć jak najwcześniej. Jak wiadomo, dzieci szybko chłoną wiedzę, o ile jest ona przekazywana w przyjemny i czytelny sposób. Uczenie zachowań proekologicznych może odbywać się na wiele sposobów – podczas lekcji przyrody, wycieczek czy pogadanek z osobami zaangażowanymi w ochronę środowiska.

O tym, jak ważne jest przekazywanie wiedzy o ochronie Ziemi, wiedzą również twórcy animowanych bajek. Słynny Kapitan Planeta, czyli superbohater walczy z zanieczyszczeniem środowiska, symbolizowanym przez bohaterów negatywnych.

Kapitan Planeta, wraz ze swoimi pomocnikami pokazywał, jakie zagrożenia czekają na środowisko i w jaki sposób każdy z nas może mu pomóc. Czytelne przesłanie i atrakcyjna forma pomaga zrozumieć dzieciom, że jako ludzie jesteśmy częścią świata przyrody i że choć mamy na niego ogromny wpływ, to jednak musimy być pokorni wobec jego praw i robić wszystko, by trwał on w jak najlepszym stanie.

Producenci takich bajek starają się, by w każdym odcinku zawarta była wskazówka co do tego, jak każdy z nas może przyczynić się do poprawy stanu naszego środowiska. Przykładowo, bohaterowie segregują śmieci i wybierają rowery, zamiast samochodów. Młodzi widzowie mają więc wzór do naśladowania i mogą zachęcić swoich rodziców do ekologicznego trybu życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close